Rozmnožování
Vítejte na stránce burunduk-vaneguska.wbs.cz v sekci Rozmnožování
Rozmnožování a chov znamená u veverky totéž, protože dosud nepatří mezi domestikovaná zvířata a stále se chovají jako ve volné přírodě. K tomu patří i to, že mláďata rodí jen jednou v roce. Zemní veverky se ale bohužel nemnoží pravidelně a potřebují k námluvám a páření dostatečný prostor.
Pokud se tedy chcete pokusit o odchov mláďat, musíte si nejdříve rozmyslet kam mláďata umístíte. Nejspíš si je nebudete moci nechat a tak je dobré si zajistit odbyt. Dávejte si ale pozor, ne každý hodný člověk je i milovníkem veverek a určitě potřebuje dostatečný prostor a čas k chovu. Každopádně zemní veverky nesmíte pustit do volné přírody, protože byste porušili zákon, který zakazuje vypouštět do přírody cizí druhy zvířat. Je také vhodné mít už s chovem nějaké zkušenosti a vědět něco o způsobu veverčího chování. Určitě je potřeba mít ještě jednu klec (porodnici), do které samičku po odpáření oddělíte. Pokud chováte samečka a samičku zvlášť a samička má dostatečně velkou boudičku, může si porodnici vytvořit i tam.
Jak rozeznat pohlaví:
Sameček Samička
- Porodnice:
Klec pro odchov mláďat nemusí být tak vysoká jako normální klec, ale lepší jsou min. rozměry 150x50x50 cm, protože mláďata s matkou zde budou nějakou dobu žít. Všechny stěny, kromě přední, by měly být kryté (např. dřevěnýma stěnama) kvůli průvanu. Velikost ok v pletivu by měly být cca 6 mm, aby se malé mládě nedostalo ven. Jako porodnice v kleci poslouží boudička cca 30x30x20 cm. V kleci musí být dostatek podestýlky, aby si samice mohla vše vybavit podle vlastní potřeby.
- Doba námluv a páření:
Ve volné přírodě je pro zemní veverky doba páření duben, když ukončí svůj zimní spánek. V zajetí, pokud jsou ve vytápěných prostorech, dochází k páření už od konce prosince až do března. V tuto dobu tedy musí být pár pohromadě. Pokud bychom k sobě ale dali zvířata, která se navzájem neznají, skoro určitě dojde ke rvačce. Pokud je tedy samice vyladěna k páření (samec je v době námluv připraven vždy) je vztah v páru, který se zná mírnější. Nejlepší je mít k chovu připravena dvě zvířata, která jsou krotká nebo přinejmenším zvyklá na člověka, okolní prostředí a ve dvou klecích vedle sebe. Potom je dobře pozorovat, jestli se samice chová přátelsky nebo naopak. Nikdy ale nedávejte samečka k samičce do klece, považovala by to za vniknutí do teritoria. Nejlepší je pustit obě zvířata společně ve volném výběhu v místnosti. Pokud máte klec dostatečných rozměrů a s více boudičkami může spolu pár žít delší dobu i mimo dobu páření.
Když je samice naladěna k páření, ozývá se vysokým, pisklavým hvizdem. Sameček má v době páření obě varlata sestouplá, viditelná mezi zadníma nohama a kořenem ocasu. Samice nejprve před samcem utíká a brání se. Samec se pak po honičce znovu pokouší, až se podaří. Samečci se při tom ozývají kňouravým a brumlavým hlasem. Později se samice stává znovu agresivní a zvířata musíme oddělit. Pokud je samice agresivní dá se skoro s jistotou tvrdit, že došlo k oplodnění a zvířata se musí definitivně oddělit. Samice musí být ihned v porodnici nebo ve své kleci, kde má výše zmiňované podmínky. Pokud se pár opravdu nesnáší je lepší odnést samečka z dohledu.
Březost trvá 29 až 32 dnů. V této době je samice více v boudičce, kde bude rodit. Už několik dnů před porodem z boudičky příliš nevylézá, jen vybíhá k jídlu a na záchod :-) Březí samici je samozřejmě potřeba podávat krmení co nejbohatší na vitamíny, vápník a sůl k olizování. V tuto dobu pije i mléko. Asi nejvhodnější je kravské mléko s obsahem tuku 7,5 % ředěné vodou, nebo netučné. Taky dětská strava, tu vyzkoušejte už před zabřeznutím. Pokud samice nesnáší určitý druh mléka reaguje kašovitým průjmem.
Mláďata se rodí nejčastěji v noci. I když jste velmi zvědaví nesmíte v době kolem porodu nahlížet do boudičky, samice potřebuje volný průběh. Maminka by mohla mláďata sežrat nebo se pokoušet je přenést na bezpečnější místo. Obvykle to dopadá špatně, mláďata prochladnou nebo nedostanou dostatek mléka. Jedině v takovou chvíli, kdy samice sama opust hnízdo, můžete opatrně odklopit víko. Do podestýlky v žádném případě nesahejte rukou, samice by ucítila cizí pach! Hned, jakmile se ujistíte, že jsou mláďata v hnízdě víko zase zaklopte, aby rušení bylo co nejkratší. Jedině když se jedná o velmi krotkou samici, která už několikrát bez problémů porodila, nemusíme být tak opatrní.
- Vývoj mláďat:
Mláďata se rodí holá a se zavřenýma očima, oční víčka jsou srostlá. Otvory uší jsou ještě zavřené a ušní boltce stěží zřetelné. Mají růžovou kůži. Kolem 11. dne se objevuje jemná srst a už i náznak kresby pruhů. Asi po 18 dnech se otevírají víčka. Kožíšek dostává své zbarvení, ještě ale chybí dlouhé a hlavně načepýřené chlupy ocasu, ten vypadá úplně lysý. Ušní boltce se vzpřimují. Zhruba ve 3 týdnech se mláďata snaží sníst trochu měkkého krmení kromě mateřského mléka. Samice jim krmení přináší do hnízda, ale většinou se ještě nedaří. Hnízdo stále neopouštějí. První výlety se odehrávají až ve stáří cca 35 dnů. Ve stáří cca 50 dnů jsou pak téměř odstavena od mateřského mléka a schopna přijímat pevnou potravu.
Tip: Pokud chcete mít veverky hodně ochočené je dobré odstavit mláďata už ve stáří 30 dnů a dokrmovat je naředěným kondenzovaným kravským mlékem a nabízet jim měkkou potravu, např. piškoty namočené v mléce nebo třeba banán. Je ale nutné sledovat příjem potravy každého z mláďat. Ideální je, když samička mláďata přijme i když jste na ně vy už sáhli. Pak je dobré ještě je tak týden vracet k samičce a kombinovat svoji péči s její. Maminka tak stihne doučit svoje mláďátka některé návyky.
Pokud mláďata nechcete uměle odchovávat, můžete je nechat v kleci se samičkou, která je cca ve 3 až 4 měsících sama začne zahánět. Potíže vznikají až když jsou mláďata ve stáří jednoho roku (pohlavně dospělá), nejpozději v tuto chvíli musíte rodinu rozdělit.