Ochočování
Vítejte na stránce burunduk-vaneguska.wbs.cz v sekci Ochočování
- Uchopení do ruky:
Nejlépe je začít s ochočováním už druhý den po příchodu veverky k vám. Je důležité, aby si zvykla na vaši ruku, v žádném případě se jí nesmí bát! Veverky nemají rády, když je držíte příliš silně. V takovém případě se může i stát, že vás kousne. Pevné držení ale také není vůbec nutné. Veverky se samy přidržují ruky, aby nespadly dolů. Při každém braní se naučte pevný hmat a pohyb, abyste zvíře uchopili. Mláďata většinou nemají v úmyslu utéct a tak není pevné uchopení nutné. Rozhodněnikdy nechytejte veverku za ocas (viz. sekce nemoci)! Pokud berete veverku do ruky vždy jen celou a za tělíčko.
Zemní veverka, která unikne ze své klece do místnosti, se bude chtít vrátit, ať už za chvíli, nebo po delší době, pokud je jí to umožněno. Můžete jí pomoct tak, že jí do klece nalákáte na nějaký pamlsek. Krotké veverky se nechají dát zpět do klece svým chovatelem.
- Mladé veverky:
Největšího ochočení dosáhnete tehdy, když získáte mládě ve věku cca 30 dní. V tuto dobu sají mláďata ještě mateřské mléko a dávají mu přednost před pevnou potravou. Takové malé mláďátko musíte ještě asi 3 týdny krmit mlékem. Jako "náhradní" mléko se hodí nejrůznější druhy dětské výživy nebo kondenzované mléko s obsahem tuku 7,5 % (ředíme 1:1 vodou). Krmení je nejlepší malou lahvičkou pro štěňata nebo koťata nebo v ploché misce. Když používáme lahvičku zvíře si na nás více zvyká jako na náhradní matku. Při krmení si vezměte malou veverku do ruky a druhou rukou podávejte lahvičku. Poprvé se bude mládě bránit, tvar a nový pach ho překvapí. Bránit se může i později, je ale nutné do něj aspoň trošku mlíčka dostat! Není ale dobré nutit mláďátku více mlíčka, než samo chce. Do klícky je třeba položit i měkkou potravu, např. banán, piškot nasáklý mlékem, kousek měkkého jablka nebo ovesné vločky. Semena a oříšky veverky ještě v tomhle věku nechtějí, otevírání je pro ně zatím příliš obtížné. Tak malé zvířátko také mnohem víc spí a většinu času tráví i ve dne v hnízdě. Snadněji si na vás zvykne, když ho budete často brát do ruky nebo nosit třeba v náprsní kapse.
Tip: Čika jsme u sebe cca první měsíc nosili vpodstatě pořád, spal nám v kapsách, pod tričkem nebo v dlani a moc se to osvědčilo :-) Po vlastních zkušenostech s mláďaty bych ale řekla, že lepší je počkat alespoň do 5. nebo i 6. týdne než mládě od matky úplně odtrhneme. V případě, že samici nevadí pach chovatele, osvědčila se nám od věku 1 měsíce kombinovaná péče.
Je velmi důležité, aby si mláďátko zvyklo na vůni vašeho těla, protože tělo a vůně pro něj budou značit domov a bezpečí. Není třeba podnikat nic dalšího k ochočování mláďátka. Akorát si musíte stále udržovat důvěru, nesmíte ho vylekat nečekaným pohybem nebo mu způsobit bolest.
Většinou jde stejným způsobem ochočit i o trošku starší mláďátko, asi do stáří 2 měsíců. Je ještě stále zvyklé na mléko.
Je dobré, ať už mládě nebo starší veverku, učit hned od prvního dne na zavolání jména nebo třeba na zapískání. Nejlépe pomocí pamlsků :-) Později si tento zvuk spojí s něčím příjemným a ráda přiběhne.
U starších veverek, které jsou už samostatné, není ochočení tak jednoduché. Nejlépe je řídit se příslovím "Láska prochází žaludkem." :-) Veverka si musí tedy nejdříve zvyknout na váši ruku a váš pach. Samozřejmě opět nejlépe pomocí pamlsků, které nedáváme do misky s jídlem, ale z ruky. Do misky s jídlem dávejte tedy jen "obyčejné" krmení a jen po troškách. Klidně veverku nechte první dny u vás trošku hladovět. Pak jí podívejte přes mříž klece nějaké lahůdky a volejte na ni při tom jménem. Když přiběhne, tak jí ale nedávejte hned celý kus, je třeba, aby se prstů musela bezprostředně dotknout. To opakujte několikrát za den. Teď už je nejdůležitější, aby se veverka při krmení opírala při krmení předními tlapkami o vaše prsty. Dalším krokem je dotyk s vaší rukou, např. sedání si na ni při krmení. Veverky jsou zvědavé. Když ztratí strach z vaší ruky, brzy se začne seznamovat i s vaším zbytkem :-) Časem začne třeba používat vaše tělo jako kmen stromu :-) Nejdřív zůstaňtě stát nebo sedět úplně nehybně a potichu. Každopádně pozor! Veverky jsou velmi lehké a proto nemusíme přesně vědet, kde na našem těle zrovna jsou, takže stačí jeden chybný pohyb a může dojít k neštěstí!
- Velmi plachá veverka:
S takovými veverkami musíte mít spoustu trpělivosti. Dnes se bohužel vyskytují poměrně častěji než dřívě. Když zemní veverky přišly "do módy" bylo ochočování jednodušší. V posledních letech přibylo veverek plachých, především proto, že se čím dál častěji objevují veverky odchytnuté z volné přírody. V tomto případě mohou mít i zdravotní problémy způsobené traumatem. Je tedy lepší veverku pořizovat přímo od chovatele nebo ze zverimexu, kde máme jistotu, že veverka takto odchycená nebyla.
Nicméně pro plaché veverky platí stejné pravidlo: nejprve je zkuste nalákat na pamlsek, když jsou hladové a vylezou ze své boudičky. Někdy tomu ale musíte pomoci. V případech, kdy se veverka odmítá vzdát svého úkrytu je lepší jí boudičku odebrat. Pak musí zůstat venku a nemůže se vyhýbat aktivitám ve svém okolí.
Tip: Podle mě je lepší v takových případech boudičku alespoň na noc poskytnout.
Nabídněte veverce nějaký pamlsek na tom místě, kde zrovna je a hlavně bez rychlých pohybů! Samozřejmě, že i když zvolíte metodu "diety" musíte jí do misky nějaké krmení dát! Také nesmíte zapomenout na vodu. Jakmile vám začne veverka jíst z ruky, máte vyhráno. Může sice trvat ještě několik dní i týdnů, než si na vás zvíře zvykne, ale málokdy veverka nezkrotne.
Pokud by byly se zemní veverkou potíže a vy ji nechtěli přijmout takovou, jaká je, nezapomínejte, že ji nesmíte vypustit do volné přírody! V takovém případě je nejlepší vyhledat veverce nový domov.