Odkup burunduka
Vítejte na stránce burunduk-vaneguska.wbs.cz v sekci Odkup burunduka
Než si pořídíme burunduka
Je důležité si nejdříve pořádně rozmyslet, jestli je burunduk vhodným zvířátkem právě pro vás. Zamyslete se, prosím, nejdříve nad těmito několika body:
- dostatek prostoru - vzhledem k tomu, že burunduci jsou zvířátka vyžadující možnost volného pohybu po místnosti, musíme si ujasnit, zda jsme schopni jim toto poskytnout. Ačkoliv se jedná o zvířátka drobná, vyžadují klec nejméně o rozměrech 100*50*100 cm.
- denní aktivita - burunduci jsou zvířata, která jsou aktivní ve dne. Často se stává, že se veverka probouzí dříve než vy, je aktivní přes celé dopoledne a odpoledne a v době, kdy se vracíte ze školy nebo ze zaměstnání už se chystá uložit ke spánku.
- délka života - zemní veverky se dožívají přibližně 7 let ve volné přírodě. V zajetí se mohou dožít devíti, vzácně až dvanácti let. Je proto důležité počítat s péčí o veverku na spoustu let dopředu.
- alergie - dříve, než si veverku pořídíte, zjistěte, že nikdo z rodiny netrpí alergií na zvířecí srst.
- vyšší náklady při koupi voliéry a samotného zvířete - příbytky pro burunduky se bohužel většinou pohybují v cenové relaci od 5000Kč výše (voliéry na zakázku). Je zde ale možnost si voliéru vyrobit doma, potom se náklady výrazně sníží. Cena samotného zvířete se pohybuje přibližně mezi 1000-2000 Kč, vždy záleží na konkrétním chovateli.
- nutnost stálé péče - aby se veverka stala krotkou, musíme jí věnovat poměrně dost času. Také během volného výběhu po bytě bychom měli mít veverku pokud možno stále na očích. Denně musíme podávat krmivo a čerstvou vodu (viz. odkaz krmení).
- veverka - bordelář:-) - při chovu veverek musíme počítat s tím, že se jedná o velmi živá zvířata, která při svém dovádění často ocáskem rozmetají podestýlku kolem klece. Tomu je možné částečně zabránit například pořízením klece s vyšším dnem či zabezpečením spodní části klece třeba plexisklem.
- nemoci - pokud veverka onemocní, je nezbytné zajistit jí veterinární péči, která leckdy nevyjde zrovna levně. Pokud se ale o veverky pečlivě staráte a dostávají rozmanitou stravu, nebývají často nemocné.
- soužití s jinými zvířaty - pokud již vlastníte nějaké další zvíře, musíte před koupí uvážit, co by se stalo během případného střetu vašich dvou podnájemníků. Obvykle bývá naprosto nevhodné chovat burunduka v bytě, který obývá kočka. Veverka by se pro ni mohla stát snadnou kořistí.
- péče v případě dovolené - pokud se chystáte na dovolenou, musíte si zajistit spolehlivého člověka, který by se v době vaší nepřítomnosti o veverku postaral. Je třeba alespoň 3x do týdne vyměnit vodu v napaječce a doplnit semínka a ostatní potravu. Bylo by lepší, aby cizí člověk vůbec neotvíral dvířka klece - hrozí nebezpečí útěku! Pokud je to nevyhnutelné, upozorněte tohoto člověka na riziko, že zvíře může uninout. Druhou možností je vzít zvíře na dovolenou s sebou. Jestli opravdu nemáte jinou možnost, převezte burunduka v menší kleci. Kratší dobu burunduk bez problémů překoná. Veverky ale nelze dlouhodobě chovat v menších ubikacích!
Upozorňujeme, že burunduk rozhodně není zvíře pro dítě, které nedokáže tiše sedět a sledovat, jak si zvíře hraje. Zemní veverky nejsou vhodné jako zvířata k hlazení, doporučuje se až pro děti od 12 let. Burunduci nesnáší prudké pohyby!! Také je třeba dávat pozor na možnou zimní (případně podzimní) agresi, především u dětí, ale i u dospělých :)) Burunduk je přecejen ještě relativně divoké zvíře.
Kolik zemních veverek chovat?
Jedním ze základních pravidel je, že začátečním by si měl rozhodně pořídit jenom jednu veverku. Potom už je jedno, jestli to bude samička nebo sameček. Zvíře se tak snáze ochočí a přilne ke člověku.
Pokud se rozhodnete chovat burunduky dva či dokonce celou skupinu zvířat, musíme jim zajistit opravdu velkou klec a do ní umístit hned několik boudiček na spaní. Je totiž pravděpodobné, že mezi nimi bude časem docházet ke konfliktům. (Ani ve volné přírodě veverky nežijí ve skupině nebo v páru, ale každá má své území, které před ostatními brání.)
Kde je možné burunduky sehnat?
→ ve zverimexu - v poslední době se u nás poměrně rozšřil počet obchodů se zvířaty, kde je možné burunduky zakoupit. Často tu však nabízejí zvířata, která už jsou v pokročilejším věku a vzhledem k tomu, že strávila velkou část života v malé kleci často za nevalné péče, je dobré dlouho je před případnou koupí pozorovat. Lze tak zjistit jejich zdravotní a také "psychický" stav.
→od chovatele - nejlépe je sehnat si mládě burunduka (pokud ho chcete dobře ochočit, nemělo by být starší než 2 měsíce; ideální je pořídit si zvíře, které bylo odmalička uměle dokrmováno, tudíž je zvyklé na lidskou ruku) přímo od chovatele. Chovatele je možné zjisit přes internet, nebo třeba přes inzerát v odborných časopisech či v inzerátech z novin. Můžete se s prodávajícím domluvit, že se půjdete podívat, v jakých podmínkách bylo kupované zvíře chováno. Tak mu budete nejsnáze moci vytvořit podobné podmínky, na které bylo předtím zvyklé.
!!! Nedoporučujeme nechat si zvíře poslat přes dráhu!!! - nikdy nemůžete vědět, jakým podmínkám bude zvíře vystaveno.
Než veverku přineseme domů
Než si svého burunduka koupíte, musíte mít pro něj už vše doma připravené. Bydlení budeme blíže popisovat v jiné kapitole, ale zde alespoň krátce. Zvíře můžeme umístit buď do venkovní voliéry (potom musíte počítat s tím, že veverka upadne do zimního spánku) nebo do bytu (min. rozměry 100*50*100cm). Při koupi dejte pozor, aby mřížky v kleci byly vodorovné (veverka po nich bude šplhat) a aby rozteč mezi nimi byla max 1,5 cm.
Do klece musíme dále pořídit:
- boudičku na spaní
- větve do klece na šplhání (z ovocných stromů)
- podestýlku
- pítko
- mističku na krmení
- krmení (viz sekce krmení)
- vitamínové kapky, krmný vápník (vitakalk)
- sépiová kost a minerální sůl k lízání
- čerstvá hlína bez pesticidů, hnojiv - k popelení (viz sekce péče)
- různá dřevěná či plastová patra, prolézačky, tunely, hamaky, žebříky... (viz sekce bydlení)
Dále s pořiďte nějakou menší např. dřevěnou krabičku na převoz veverky k vám domů. V přenosce musí být malé otvory, aby zvíře mělo dostatek kyslíku. Nepřevážejte burunduky v papírových krabicích - hrozí možnost útěku!!!
Kupujeme burunduka
Ať už se rozhodnete koupit si veverku od chovatele nebo ve zverimexu, nikdy nezapomeňte nejprve zvíře podrobit delšímu pozorování.
Dávejte pozor, aby zvíře:
- během dne nebylo stále zalezlé v hnízdě, ale aby čile pobíhalo a jedlo potravu.
- nebylo nějakým způsobem zraněné.
- nemělo v srsti patrná holá místa. Zvíře musí mít hustou srst a také chlupy na ocase by měly celkově tvořit bohatý dojem.
- nemělo slepené oči (jeden z příznaků nachlazení)
- nejevilo známky poruchy chování:) - tzn. nesmí konat stereotypní pohyby, které často veverky začínají dělat po dlouhé době strávené v malém prostoru.
Tip: Je dobré burunduka při ochočování navyknout na písknutí či zavolání jeho jména - a toto zavolání musíte vždy spojit s nějakým pamlskem. Tak bude později možné veverku kdykoliv přivolat k sobě.