Krmení
Vítejte na stránce burunduk-vaneguska.wbs.cz v sekci Krmení
Zemní veverky se v přírodě živí jak rostlinnou, tak živočišnou stravou. Rostlinná složka samozřejmě převažuje, ale živočišná potrava a tím živočišná bílkovina je pro veverky nezbytná.
- Krmná směs:
V obchodech se dá koupit už namíchaná směs pro veverky, ale samozřejmě lze použít i většinu směsí pro hlodavce.V podstatě můžete veverku krmit všemi druhy semen a jader, až na mandle, které obsahují kyanovodík a veverka by nejspíš nepřežila!Drobná semínka, např. pro drobné ptáky, veverky moc v oblibě nemají, protože vylupování je pro ně pracnější :-) Nejvhodnější krmná směs by měla obsahovat cca 25 % ovsa, 40 % slunečnice, 10 % semence, 25 % pšenice a případně další semena. K tomu je dobré jídelníček obohatit např. o lískové, burské i vlašské oříšky nebo žaludy, bukvice a šípky.
Tipy: Ne všechny veverky mají rády granule, které jsou na krmných směsích většinou nejdražší. Mimo jiné mají rády dýňová nebo piniová semínka.
Pozor!!! Ještě jednou zdůrazňujeme, že mandle jsou pro zemní veverky smrtelně jedovaté!!!
- Ovoce a zelené krmení:
Zemní veverky jedí kromě semen skoro všechny druhy ovoce, bobulí a plodů. Někdy i zelené krmení, to ale musíte vyzkoušet. Na jaře je dobré dávat do klece čerstvě nařezané větve z ovocných stromů nebo z vrby. Veverky větve ohlodávájí a tím si zabrušují zoubky. Samozřejmě čím pestřejší výběr tím lépe. Je dobré si všímat, co si veverky oblíbily a co naopak a podle toho pak krmení uzpůsobit. I když mají pravidelně šťavnaté krmení, vodu musí mít pořád k dispozici!
- Živočišná strava:
Živočišné krmení pokryjete nejlépe dávkou moučných červů ((k dostání ve zverimexech), samozřejmě podle stáří veverky a velikosti červů :-) S množstvím to ale nesmíme přehánět, protože červi jsou tuční. Je možné je krmit i sarančaty nebo cvrčky. Některá zvířata ochutnají i kousek syrového netučného masa, hovězího nebo telecího. Čerstvé mléko si veverky občas dají, ale jen v malém množství. Ovšem pro mláďata a březí nebo kojící samice je důležitější.
- Základní pravidla krmení:
Sbírání semen a vytváření zásob je pro veverky velmi oblíbenou činností. Proto je pestrá nabídka krmení zajimavá i důležitá.
- Krmte denně a co nejpestřeji. Jako standardní krmení lze doporučit:
- Krmnou směs, ořechy nebo lesní plody, čersvé ovoce a moučné červy.
- Vhodné je dodat minerální sůl k lízání a sépiovou kost (k dostání ve zverimexech).
- Do vody přidávejte multivitaminový preparát (k dostání ve zverimexech).
- Udržujte misky na jídlo a pití, stejně tak pítka v čistotě.
- Vodu v miskách měňte denně (snadno se znečistí), v pítkách cca ob den.
- Ovoce by mělo být omyto. Samozřejmě nesmí být plesnivé nebo nahnilé!
- Ořechy a jim podobnou potravu nechávejte ve skořápkách, u veverek to patří k přirozenému příjmu potravy a obrušují si u toho zoubky.
- Nepodávejte solenou potravu a sladkosti ve větším množství.Také není dobře podávat často nebo ve velkém množství čokoládu, veverka by si ji mohla schovat do torby a zalepit si tlamičku :-)
Tip: Občas veverkám dopřát piškot, kousek sušenky nebo olíznutí víčka od jogurtu není na škodu :-)
- Krmné dávky:
Ze začátku se budete divit jak rychle všechno z misky zmizelo, ale nesmíte se nechat oklamat. Veverka toho přímo sežrala málo, většinu si uložila do toreb a poschovávala po kleci. Večer můžete najít množství ukrytých zásob a odhadnout, kolik skutečně spotřebovala. Ovoce a jinou měkkou potravu si většinou neschovávají, ale jedí hned na místě. Nicméně vzhledem k tomu, že zrní se nezkazí a ovoce neschovávají není max. krmná dávka až tak důležitá. Překrmení nebo ztloustuní u veverek vzhledem k jejich aktivitě nehrozí pokud má dostatečně velkou klec a nejlépe i možnost se proběhnout po bytě.