Nemoci
Vítejte na stránce burunduk-vaneguska.wbs.cz v sekci Nemoci
Pokud dodržujete správné zásady chovu, zemní veverky obvykle často neonemocní. Když už tak většinou mají problémy s poraněním srsti ze vzájemných šarvátek nebo odřením kůže, které se většinou zhojí samo (stejně bych to ale nepodceňovala). Ovšem léčba takhle drobných zvířat není příliš jednoduchá. Prevence by tedy měla být na prvním místě. Např. trávicí obtíže, které vznikly špatnou stravou většinou odstraníme změnou krmení. Je potřeba přidávat vitamínové preparáty a malé množství vápníku např. v podobě sépiové kosti (jak už bylo zmíněno v sekci krmení).
- Příznaky onemocnění:
Nemoce se u těchto drobných tvorečků projeví zvýšenou spavostí ve dne, strupovitou srstí, zježenými chlupy a řídkým průjmem. Pokud má zvíře propadlé boky, těžce a rychle dýchá, bývá už obvykle pozdě (zdůrazňuji obvykle, takže je škoda vzdát léčbu už předem a bez veterináře).
Pokud zpozorujete u své veverky změny v jejím chování nebo vzhledu vyhledejte ihned veterináře! Nejlépe když má praxi s malými zvířaty. Zvíře dopravujte v teplé přepravce, která neprofukuje. Pokud chováte veverek více je nutné nemocné zvířátko izolovat. Když je chováte ve venkovní voliéře je nejlepší izolované zvíře umístit v místnosti. Klec pro nemocné zvíře stačí menší a prohřátí infračervenou lampou léčbu podpoří.
- Poranění, úrazy:
-
- Příčina:
Pokousání při agresivním chování dvou nebo více veverek v jedné kleci nebo při výběhu. Dále úrazy způsobené nepozorností chovatele (přiskřípnutí, pád, odření). Důležité také je nikdy nechytat veverky za ocas! Kůže na ocasu je velmi jemná, snadno se poškodí a zůstává jen pahýl ocasních obratlů. Ten zaschne a veverka si ho odhryzne. Tím ztratí důležitý orgán, který potřebuje k udržování rovnováhy při šplhání a skákání.
-
- Léčba:
Pokud má zvíře otevřenou ránu musí být hned izolováno. Jde-li o hlubokou ránu (je vidět svalovina), musíme okamžitě k veterináři! Poranění kůže se hojí u všech divokých zvířat dobře a rychle. Veterinář nám taky může doporučit mast, ale musíme počítat s tím, že tu si veverka poměrně rychle olíže při čištění. Pokud dojde k poranění hlavy musíme věnovat pozornost i tomu, jestli nedošlo k poranění čelisti. Pokud se vyvrátí spodní čelist nemůže plnit svou funkci. Šikovný veterinář to umí napravit a zasadit čelist na své místo. Pokud nejsou spodní hlodavé zuby proti horním rychle to znemožní příjem potravy.
- Zlomeniny:
-
- Příčina:
Zlomeniny nejsou u veverek časté. Většinou se přihodí, když zvíře spadne na tvrdou zem z velké výšky.
-
- Léčba:
U malých zvířat je samozřejmě ošetření zlomenin obtížné. Každopádně musíme k veterináři! Veverky se samozřejmě snaží ze srsti odstraňovat všechna cizí tělesa, proto obvazy, sádra a podobné pomůcky dlouho nevydrží.
- Nachlazení:
-
- Příčina:
Nachlazení vzniká při průvanu nebo, především ve venkovní kleci, prochlazením, když zvíře nemá dostatek materiálu do hnízda nebo v zimě když nemá možnost nepromrzajícího úkrytu. Při nachlazení dostává zvíře výtoky z nosu a těžce, často chrčivě nebo písklavě, dýchá. Srst je zježená, zvíře unavené a nepohyblivé.
-
- Léčba:
Určitě je třeba vyhledat veterináře a veverku umístit do tepla! Nejlepší je použít lampu s infračerveným zářením a postavit ji asi metr od klece.
- Infekční onemocnění:
-
- Příčina:
Viry a bakterie. Laik sám nemůže určit onemocnění zažívacího traktu. I dobrému veterináři může správná diagnóza dělat potíže. Změny trusu, naježená srst a nápadné změny v chování jsou prvními příznaky onemocnění.
-
- Léčba:
Zvíře odneste ihned k veterináři v teplé, chráněné přepravce. Vezměte s sebou i vzorek trusu a moči (pokuste se moč nabrat pipetou nebo plastikovou stříkačkou). Dobré je odstranit podestýlku, aby zkoušky nebyly znečištěné.
- Průjem:
-
- Příčina:
Nadměrné krmení ovocem nebo infekční onemocnění. Průjem poznáte podle kašovitého a vodnatého trusu a podle znečištěného řitního otvoru.
-
- Léčba:
Pokud jsou v trusu patrné zbytky ovoce není důvod k panice. Průjem zastavíte nepatrnými dávkami Stolmisanu (v lékárně), který přidáte do vody nebo mléka a podáváte suchou potravu. Zvíře opět prohřejte infračerveným zářením nebo termolahví (zvíře uzavřete v boudičce na spaní a láhev na boudičku připevněte). Při déle trvajícím průjmu a při nápadných změnách vyhledejte veterináře a samozřejmě vezměte vzorek trusu.
- Parazitární onemocnění:
U zemních veverek se paraziti příliš nevyskytují. Samozřejmě se ale vyskytnout mohou. Veverky se s nimi někdy vyrovnávají i samy, ale je třeba hlídat, jestli veverka více nelíná.
Blechy se u drobných savců vyskytují často. Jsou vázány na určitý druh hostitele (např. na psy a kočky). V zahradní voliéře se samozřejmě na veverku může přisát klíště.
-
- Léčba:
Klíště uchopte mezi dva nehty nebo pinzetou a vytočte proti směru hodinových ručiček. (V poslední době se vyskytly dohady o tom, že by se s klíštětem nemělo točit a tím pádem by se mělo vytrhnout.) Každopádně je třeba ohlídat, aby na kůži nezůstal zbytek klíštěte. Samozřejmě je třeba místo ihned vydezinfikovat!
Zemní veverky jsou ale velmi čistotné, takže se o svou srst pečlivě starají a tak se v ní paraziti nemohou usadit. Pokud se drbou a škrábou nemusí to být blecha, ale je možné, že to patří k všeobecné péči o srst. Blechy a vši můžete případně odstranit odpovídajícím pudrem pro malá zvířata (v prodejnách pro zvířata), je třeba postupovat přesně podle návodu!
Vnitřní parazity může zjistit a léčit pouze veterinář, na základě vyšetření trusu.
Není vždy dobré trvat na životě zvířete, které nemá naději na uzdravení... :o(
Hrozící nebezpečí pro burunduka
-
Elektrický kabel:
Způsobí omráčení nebo smrt elektrickou ranou.
Je třeba kabel uložit pod omítku nebo parkety, nenechat volně ležet elektrické kabely.
-
Okno:
Může dojít k úniku otevřeným oknem, k pádu nebo přiskřípnutí.
Je třeba při vypouštění veverky okna zavírat nebo je zajistit sítí.
-
Sporák:
Způsobí ožehnutí tlapek a kožichu nebo ohoření.
Na nezakryté horké plotýnky položte zavřený hrnec s vodou.
-
Topná tělesa, horské sluníčko:
Způsobí ohoření.
Při zapnutém přístroji nenechávejte veverku volně běhat.
-
Kuchyň:
Může dojít ke spálení nebo utopení.
Zamezte veverce přístup do kuchyně, především v době vaření a úklidu.
-
Léky:
Může dojít k otravě se smrtelnými následky.
Léky ukládejte do uzavřené skříňky, pililky připomínají potravu.
-
Noha člověka:
Můžeme veverku rozšlápnout nebo rozmáčknout.
Tomuto předejdeme jen velkou opatrností.
-
Plastikové sáčky:
Může dojít k zadušení. Veverka se v něm může zamotat.
Sáčky nenechávejte volně ležet.
-
Rostliny:
Může dojít k otravě nebo úrazu.
Pro veverky jsou jedovaté: hyacint, konvalinka, narcis, fialka, prvosenka. Řezané květiny a kaktusy umístěte mimo dosah veverek.
-
Židle:
Může dojít k rozmáčknutí.
Při sedání buďte velmi opatrní.
-
Dveře:
Můžou způsobit rozmáčknutí. Veverka může utéct.
Opět musíme být velmi opatrní.
-
Vázy, WC apod.:
Může dojít k pádu dovnitř a utopení (veverky nevyšplhají po hladké stěně).
Vázy zakryjte nebo vyplňte papírem. Naplněné nenechávejte prázdné (větve apod.).
-
Chemikálie:
Může dojít k otravě, často se smrtelnými následky (olíznutí nebo pád dovnitř).
Všechny prostředky uchovávat v zavřené skříňce. Např. podlahy nechat nejdříve uschnout, až pak veverku vypustit.
-
Pračka:
Může dojít k nepozorovanému vniknutí.
Nikdy nenechávejte pračku otevřenou a kontrolujte ji před použitím.
Anatomie těla burunduka